قطعات سیستم گرمایش از کف

در ابتدای مقاله آموزشی تخصصی  قطعات سیستم گرمایشی از کف  بررسی خواهیم کرد که سیستم گرمایش از کف چیست؟ 

سیستم گرمایش از که به صورت کلی به سه نوع : 1 سیستم گرمایشی از کف با هوای گرم  و 2-سیستم گرمایشی از کف با المنتهای الکتریکی 3- سیستم گرمایش از کف با آب گرم  تقسیم میشود . 

این سیستم گرمایشی که زیر کفپوش ها یا سرامیک های سازه قرار میگیرد . و گرما از سرامیک و یا سنگ یا کف پوش سازه به ساختمان انتقال پیدا میکند . 

فروشگاه مصالح ساختمانی ملاتینو فروشنده محصولات مدرن ساختمانی است . که یکی از این محصولات چسب کاشی و سرامیک ملاتینو میباشد . که برای چسباندن انواع سرامیک پرسلان و سنگ اسلب و کاشی های کوچک روی تجهیزات این سیستم گرمایشی استفاده میشود . 

تجهیزات مورد نیاز گرمایش از کف

1- لوله های آب گرم که آب گرم در لوله های سیستک گرمایشی در حال حرکت است . و آب سرد شده به مقصد بر میگردد . به طور کلی سه نوع لوله چند لایه و دو نوع لوله تک لایه داریم .

در کشور ما کارخانه های تولید کننده بزرگی این لوله ها را تولید میکنند . از جمله بهتراشان سپاهان ، سوپرپنتاپایپ ، ایزی پایپ ، نونام پایپ، سوپرپایپ، نیوپایپ …… ،البته کارخانه های بسیار زیاد دیگری هم هستند . 

لوله های چند لایه سیستم گرمایشی : PEX-AL-PEX، PERT-AL-PERT و PEX-AL-PERT

لوله های تک لایه سیستم گرمایشی  : PEX و PERT

2-کلکتور مانیفولد که به همراه دبی سنج و شیر تنظیم جریان  نصب و راه اندازی میشود . و برای متعادل و گردش آب در لوله ها به صورت یکنواخت استفاده میشود . البته دقت شود شیر هواگیری و شیر برگشت تخلیه هم روی مانیفولد نصب میشود . و همچنین کلکتور های ساده برنجی هم تولید میشود . که دیگر قابلیت تنظیم دما را ندارد . 

3-شیر برقی اکچوئیتور که بر روی کلکتور ها نصب میشود . که عمل باز و بسته شدن شیر های جریان را انجام میدهد . قطعه بسیار مهمی در نصب سیستم میباشد . و با برق 220 ولت کار میکند . 

4 – شیر هواگیری اتوماتیک به صورت مکانیکی برای تخلیه هوا باز میشود . و پس از اتمام خروج هوا ، به صورت اتوماتیک بسته میشود . و تنها در سیستم هایی که کلکتوری هستند نصب و اجرا میشود . 

5- شیر زانویی در محل ورودی کلکتور نصب می شود تا در از ورود آب به داخل کلکتور جلوگیری شود . در این قسمت هم در صورت نیاز می توان شیر برقی یا شیر ساده دستی نصب کرد.

6- جعبه کلکتور که در دسترس مصرف کننده باید قرار گیرد . تا  و در ابعاد مختلفی عرضه میشود . 

7- ترموستات محیطی برای تنظیم دمای مطلوب مصرف کننده نصب میشود . تا در صورت نیاز دما را با توجه به حسگر های موجود تغییر دهد . 

8- عایق ها که از اتلاف انرژی جلوگیری میکنند در کف لوله ها نصب میشوند . تا حرارت جاصل از لوله ها به سمت بالا که سطج سرامیک یا ف پوش ساختمان است صورت گیرد .  عایق های یونولیتی بهترین نوع عایق هستند . 

9 – بست ها که برای محکم کردن لوله های سیستم گرمایشی به کف و عایق استفاده میشود . که بست های تک خاردار ، بستهای ریلی و بست های کمربندی در بازار موجود هستند . 

 مزایای سیستم گرمایش از کف – ملاتینو​

 

 1-مهم‌ترین مزیت سیستم گرمایش ازکف، کاهش مصرف انرژی است. زمانی که سیستم گرمایشی در کف زمین کار گذاشته می‌شود، دمای تمام بخش‌های ساختمان به صورت یکنواخت گرم خواهد شد.

 2- از طرف دیگر شما با قدم زدن روی زمینی که مجهز به سیستم گرمایش از کف است، گرما را احساس می‌کنید.

 3-آرامش کودک در فضای خانه با سیستم گرمایش از کف

 4-سرامیک‌ها یا پارکت کف به هیچ عنوان خیس و نم دار نخواهد شد و از طرفی استفاده از این سیستم گرمایشی از تعریق کفپوش‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

 5-استفاده از سیستم گرمایش از کف موجب جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی می‌شود. هر چقدر سیستم گرمایشی گرمای هوا را در سطوح بالاتری ایجاد کند، مقدار تبادل حرارت با هوای سرد بیشتر   می‌شود و انرژی بیشتری به هدر می‌رود. از آنجایی که گرمایش در سیستم گرمایش از کف درست از پایین‌ترین بخش ساختمان ایجاد می‌شود، هدر رفتن انرژی و گرما نیز به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد.

 6-الگوی سیستم گرمایش از کف و چرخش جریان هوا و یکنواختی دما : سیستم گرمایش از کف بازدهی بیشتری نسبت به سایر روش‌های گرمایشی دارد و گرما را به صورت یکنواخت در تمام بخش‌های   ساختمان پخش می‌کند.

 7-برای گرم کردن ساختمان خود از یک وسیله جداگانه و جاگیر در فضای خانه استفاده کنید. با به کار بردن این سیستم گرمایشی شما به هیچ وسیله گرمایشی در خانه خود نیاز نخواهید داشت و می‌توانید از همه فضای خانه خود برای قرار دادن لوازم تزئینی و دکوری استفاده کنید.

 8-سیستم گرمایش از کف نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارد و اگر درست و اصولی نصب شود می‌توانید تا حدود ۳۰ سال بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.

 9-امکان قطع و وصل کردن سیستم گرمایش از کف با استفاده از شیرآلات متصل به آن، به راحتی امکان پذیر است.

 10-قطع و وصل کردن راحت سیستم گرمایش از کف

 11-از دیگر مزیت‌های این روش گرمایشی می‌توان به ایمنی بودن و راحتی آن اشاره کرد. وجود شوفاژ، بخاری و شومینه در خانه خطرات زیادی را به دنبال دارد و لمس کردن این لوازم به طور مستقیم می‌تواند موجب ایجاد سوختگی و مشکلاتی از این قبیل شود. اما با نصب این سیستم گرمایشی دیگر نگران مشکلات امنیتی نخواهید بود.

 12-دسترسی کودکان به سایر سیستم‌های گرمایشی و آسیب دیدن آنها : وجود سیستم گرمایشی در دست رس مانند شوفاژ می‌تواند باعث سوختی دست شود.

 13-سیستم گرمایش از کف موجب ایجاد دوده و کثیفی در دیواره آن نمی‌گردد و در بخش‌هایی از ساختمان همانند حمام و سرویس بهداشتی که رطوبت بیشتر وجود دارد، از ایجاد قارچ و کپک جلوگیری می‌کند.

 14- در سیستم گرمایش از کف آبی دمای آب درون لوله‌ها در حدود ۳۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد گرم می‌شود، اما در سایر روش‌های گرمایشی دمای آب باید به حدود ۴۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد برسد و از همین رو حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود.


نام دیگر گرمایش از کف

هزینه گرمایش از مف سال 1401
قیمت سیستم گرمایش از کف برقی
معایب سیستم گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف با پکیج
قیمت سیستم گرمایش از کف
نقشه گرمایش از کف
قیمت سیستم گرمایش از مف
معایب سیستم گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف با پکیج
سیستم گرمایش از کف برقی
نام دیگر گرمایش از کف
مزایای سیستم گرمایش از کف