میزان مصرف کروت

بتن ریزی فونداسیون

مهم ترین قسمت بتن ریزی برای فونداسیون  میباشد . که ناظران باید توجه ویژه ای به این قسمت داشته باشند .  دقت شود که طبق نقشه و محاسبات پیش بروید . 

برای ملات بتن میتوانید از ملات های آماده ملاتینو استفاده کنید . این ملات ها که فقط با ترکیب آب به دست می آیند . گروت صنعتی نام دارند .

شما این ملات پودری را با مقدار آبی که روی بسته بندی درج شده مخلوط میکنید . و ملات بتن به دست  آمده را استفاده کنید . 


در زمان بتن ریزی استفاده از دستگاه ویبره الزامی است. پیمانکاران موظف هستند قبل از آغاز بتن ریزی از سلامت دستگاه ویبره خود اطمینان حاصل نمایند.

‌قبل از بتن ریزی حتماً باید درون قالب‌های فونداسیون که آرماتور گذاری شده ‌از خاک‌های ریزشی و نخاله‌های ساختمانی کاملاً پاکسازی شود.

‌از افزودن آب به بتن حمل شده بدون اجازه مهندس ناظر اکیداً خودداری شود. (‌معمولاً کارگران برای سهولت کار خود و روانی بیشتر بتن به آن آب می­‌افزایند که این امر از مقاومت بتن به شدت می‌کاهد)


‌قبل از بتن ریزی حتماً باید درون قالب‌های فونداسیون که آرماتور گذاری شده ‌از خاک‌های ریزشی و نخاله‌های ساختمانی کاملاً پاکسازی شود.

برای آنکه آجرهای قالب‌بندی فونداسیون، آب شیرآبه بتن را جذب نکنند، استفاده از پوشش پلاستیکی (کاور)‌ الزامی است.

قبل از اینکه بتن ریزی آغاز شود برای اینکه آب بتن سریعاً توسط بستر خارج نشود، لازم است بستر بتن‌­ریزی مرطوب شود. البته باید مراقب بود تا آب در کف پی جمع نشود و فقط رطوبت وجود داشته باشد.

‌معمولاً مقداری از بتن در ابتدای تخلیه از میکسر دارای دانه بندی نا‌مناسبی است. باید دقت شود‌ بتن‌ دارای کیفیت نا‌مناسب جهت بتن ریزی‌، مورد مصرف کارهای ساختمانی قرار نگیرد.

برای توزیع یکنواخت بتن در کل سطح فونداسیون کارگران باید از مهارت بالایی داشته باشند . ، شما باید چندین کارگر استخدام کنید. ریختن بتن پی یک عمل پیچیده است و پس از شروع آن باید ظرف چند ساعت کار تمام شود. در غیر این صورت، فرآیند بتن ریزی فونداسیون به درستی انجام نمی‌شود. حضور مهندس ناظر در زمان بتن ریزی پی ضروری است و او باید نظارت دقیقی در این فرآیند داشته باشد.

بتن ریزی سقف

ملاتینو فروشنده انواع گروت صنعتی به صورت مستقیم از کارخانه است . 
در گذشته برای بتن ریزی از ترکیب سیمان ، سنگدانه و آب ، ملات بتن درست میکردند . 

دقت شود . برنامه زمانبندی بتن ریزی به شکلی باشد . که هوا خیلی سرد نباشد . یا وزش باد شدید نداشته باشیم . چرا که رطوبت بتن گرفته میشود . و باعثه به وجود آمدن ترک خوردگی میشود . 

نحوه ی گروت ریزی

‌نکات بتن ریزی سقف

‌کنترل فاصله آرماتورهای طولی از هم

 

‌کنترل اجرای اولین خاموت تیر در بر ستون

‌‌کنترل رعایت آرماتورهای تقویتی تیر

کنترل خیز منفی سقف تیرچه بلوک

‌کنترل رعایت فاصله بینابینی خاموت‌های تیر

كنترل تراز روی بتن

‌کنترل عدم وجود شن و ماسه و فوم و … در قالب‌ها

‌کنترل اجرای ادکا برای هر تیرچه

کنترل تعداد آرماتورهای سراسری تیر مطابق نقشه

‌کنترل اجرای کلاف عرضی

‌کنترل فاصله بینابینی شمع‌های زیر سقف تا حداکثر ۸۰ سانتیمتر

‌کنترل خیس کردن بلوک سقف تیرچه بلوک هنگام بتن ریزی

‌کنترل رعایت کاور تیرهای بتنی

‌کنترل رعایت آرماتورهای حرارتی و تقویتی دال سقف (فاصله بینابینی و صاف بودن اجرا)

‌اجرا کردن خاموت‌های ستون در محل فصل مشترک تیر به ستون‌

‌کنترل ته بسته بودن بلوک سیمانی یا بتنی‌

ملات ترمیمی

بتن ریزی ستون

ستون ها که وزن طبقات بالا تر خود را به سقف زیرین انتقال میدهند . لذا توجه کنید در هنگام عملیات ارتفاع پاشش زیاد نباشد که ملات خاصیت خود یا خاصیت خمیری خود  را از دست بدهد . 

و یا دانه ها از ملات جدا شوند . که از کیفیت کار کم نشود . و در حین بتن ریزی عملیات ویبره باید انجام شود . تا حباب های هوا جدا شوند .

در اولین مرحله کار بتن ریزی ریشه ها را آماده میکنیم . و بعد آرماتور بندی ستنون انجام میشود . و بعد سبد آرماتور ها را قرار میدهیم و قالب یندی ستون ها و در مرحله آخر ملات بتن ریزی بین میلگرد ها ریخته میشود .  

نکات مهم : 

 نباید ویبره را بیش از ۵ ثانیه در بتن فروبرد

 برای ویبره یک سطح معمولاً نیم متر به نیم متر سطح را ویبره کنید.

هیچگاه بتنی که مدت‌ زمانی از ریختن آن گذشته را ویبره نکنید همیشه باید بتن تازه را ویبره کرد.

نکات بتن ریزی

1. بتن باید تا حد امکان نزدیک به محل نهایی مورد نظر ریخته شود و نباید به مقدار زیاد در یک نقطه انباشته گردد و سپس به نقاط دیگر منتقل شود. در غیر اینصورت امکان جداشدگی در اجزای بتن می‌باشد و کیفیت مطلوب، حاصل نمی‌گردد. رعایت اصول و نکات کلی انتقال بتن نیز الزامی است.


2. بتن باید در لایه‌های افقی با ضخامت‌های مساوی ریخته شود و هر لایه باید به طور مطلوب متراکم گردد و سپس لایه بعدی ریخته شود. تا آنجا که عملی باشد، هرلایه باید به صورت کامل و بدون وقفه اجرا گردد. ضخامت لایه‌ها تابع اندازه و شکل قالب، روانی بتن، فاصله میلگردها و روش تراکم می‌باشد. هر چند حداکثر ضخامت لایه بتن به 6/0 متر و حداقل آن به 15/0 متر و یا سه برابر حداکثر اندازه سنگدانه ( هر کدام بزرگتر باشد) محدود می‌گردد،  معمولاً دراعضای بتن مسلح ضخامت 2/0 تا 4/0 متر پیشنهاد می‌گردد.


3. بتن‌ریزی باید به طور مستمر انجام شود و لایه جدید قبل از سخت شدن لایه قبلی ریخته شود تا پیوستگی بین لایه‌ها تأمین شود و از بروز صفحات ضعیف که درز سرد نامیده می‌شود، اجتناب گردد (برای اطلاعات بیشتر به فصل ششم مراجعه شود).

بتن ریزی - ملاتینو
گروت-صنعتی-و-ملات-ترمیمی-ملاتینو

بتن ریزی در هوای سرد

یکی از کارهایی که می تواند در بتن ریزی در هوای سرد مفید باشد ، استفاده از آب گرم برای رساندن بتن به دمای مطلوب تر است. فقط باید دقت داشته باشیم برای این شرایط آب گرم بیشتر از ۴۰ درجه نباید به صورت مستقیم با سیمان استفاده شود.

همچنین سنگدانه ها یا ملات یخ زده یا برفی نباشند . 

سرد به هوایی گفته می شود که برای سه روز متوالی هر دو شرط زیر برقرار باشند:


الف – دمای متوسط روزانه هوا (میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی از نیمه شب تا نیمه روز) کمتر از ۵ درجه سلسیوس باشد.


ب – دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از ۱۰ درجه سلسیوس کمتر باشد.


بر اساس مقررات ملی به این هوا، هوای سرد بتن ریزی گفته می شود و باید اقدامات خاصی را برای بتن ریزی در این شرایط لحاظ شود.


در شرایط سرما و هوای سرد، بتن ها در معرض یخ زدن و آب شدن های مکرر قرار دارند. این یخ زدگی و آب شدن های متوالی باعث ترک خوردگی و فروپاشی بتن می گردد.


علت این آسیب دیدگی بتن، انبساط پیش رونده ای است که خمیر سیمان سخت شده بر اثر دوره های متوالی یخ زدگی و آب شدن مکرر دارد.

ملاتینو فروشنده انواع گروت صنعتی در جهت بتن ریزی و گروت ترمیمی در جهت ترمیم بتن آسیب دیده است . که در کنار این دو گروه مصالح پودری دیگر از جمله ملات نمای رنگی پلیمری ، پودر بند کشی رنگی ، انواع چسب کاشی ، چسب پرسلان ، چسب سنگ اسلب را به فروش میرساند .